Tým PCMR

Vojtěch Bílý - foto

Filip Sommer

ŘEDITEL

filip.sommer@vsci.cz

Filip Sommer je ředitelem Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR) Vysoké školy CEVRO v Praze. Filip je absolventem magisterského programu Regionální a politická geografie na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V současné době zde dokončuje doktorský program Regionální a politická geografie. Zaměřuje se na kurdskou politiku, bezpečnostní, ekonomickou a politickou scénu zejména v Iráku, Sýrii a Libanonu a širším Blízkém východě. Pozornost zde zaměřuje také na nestátní ozbrojené aktéry, jejich motivaci, geografickou diferenciaci a vliv na fungování státních institucí.

Cílem jeho disertační práce je představit mechanismy vládnutí mezi jednotlivými klíčovými aktéry na Iráckých sporných územích a jejich vnímání místními obyvateli. Filip již 5 let provádí terénní výzkum v Regionu iráckém Kurdistánu a federálním Iráku, kde nejprve sbíral data pro svou magisterskou práci o geopolitickém postavení Kurdské regionální vlády (KRG), a nyní provádí terénní výzkum na iráckých sporných územích.

Filip je pak v současnosti lektorem na Americké univerzitě v irácké Sulejmáníji (AUIS), se zaměřením na politickou geografii a současné konfliktní oblasti světa. Zároveň zde působí jako fakultní poradce pro Model OSN (MUN). V neposlední řadě pak působí v rámci Institutu regionálních a mezinárodních studií (IRIS) na AUIS, kde se věnuje politickým, ekonomickým a bezpečnostním tématům na kurdské a irácké politické scéně.

Výzkumné zájmy:

  • Ozbrojené konflikty v Iráku, Sýrii, Libanonu a širším Blízkém východě
  • Kurdská otázka
  • Nestátní ozbrojení aktéři na Blízkém východě
  • Geopolitická situace na Blízkém východě
  • Konfliktní oblasti v severní a sub-saharské Africe
Lenka Klicperová - foto

Lenka Klicperová

VÝZKUMNÝ PRACOVNÍK

lenka.klicperova@vsci.cz

Lenka Klicperová je novinářka a fotografka. Magisterský titul získala na Univerzitě Hradec Králové, hned poté začala pracovat jako novinářka. Od roku 2004 do roku 2018 byla šéfredaktorkou časopisu Lidé a Země. Od roku 2018 pracuje jako reportérka a fotografka na volné noze. Pracovala v řadě afrických zemí od Angoly přes Namibii, Nigérii, Tanzanii, Keňu, Etiopii, Mali, Burkinu Faso, Čad, Niger či Demokratickou republiku Kongo. Několikrát navštívila Afghánistán, dostala se také do Somálska sužovaného několik dekád trvající válkou.

Od roku 2014 se soustřeďuje na problematiku války s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Je spoluautorkou několika dokumentů (Slzy Konga, Latim – Obřezané, Iráčanky, Ženy v zemi Tálibánu, Nezlomené) a řady televizních reportáží. Je nositelkou jedenácti cen a nominací v soutěži Czech Press Photo – jak za fotografie, tak za videotvorbu. V roce 2020 byla zařazena do prestižní databáze Women Photograph, zahrnující nejlepší fotografky z celého světa. V roce 2010 vyšla první kniha Afrika v nás, na níž spolupracovala s Olgou a Václavem Šilhovými a na niž volně navazuje Afrika v nás II. Z práce v Sýrii vznikly dvě knihy Islámskému státu na dostřel I a II, jejichž spoluautorkou je Markéta Kutilová. Společně pak také napsaly další knihy věnující se problematice války v Sýrii a Iráku: Ve Válce (2018) a Válka je mým osudem (2020). V roce 2019 vyšla kniha s názvem AK47, která se věnuje dramatickému životu světově proslulého českého válečného fotografa Antonína Kratochvíla. Klicperová napsala text knihy, který zpracovala na základě Kratochvílova vyprávění. V září 2020 vypukla válka v Náhorním Karabachu. Lenka Klicperová se s Markétou Kutilovou opět rychle přesunula do centra dění. Válku na Kavkaze zachytily obě reportérky v mnoha reportážích, ale také v knize Poslední zapálí vesnici (Euromedia 2021).

Lenka Klicperová spolupracuje s mnoha českými médii, věnuje se také přednáškové činnosti, spolupracuje jako lektorka s Katedrou politologie na Univerzitě Hradec Králové.

Výzkumné zájmy:

  • Ozbrojené konflikty v oblasti Blízkého Východu a Kavkazu
  • Ozbrojené konflikty v Africe
  • Kurdská otázka
  • Islámský stát, jeho vznik, vývoj a budoucnost
Vojtěch Bílý - foto

Vojtěch Bílý

VÝZKUMNÝ PRACOVNÍK

vojtech.bily@vsci.cz

Vojtěch Bílý je výzkumným pracovníkem Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR) Vysoké školy CEVRO v Praze. Studoval na Carnotově lyceu ve francouzském Dijonu, později vystudoval psychologii na University of Aberdeen ve Skotsku, kde získal titul M.A. Od září 2013 až do června 2014 působil jako dobrovolník-učitel ve Středoafrické republice (SAR), kde se zároveň stal svědkem občanské války. Během nepokojů se účastnil krizových jednání a humanitárních intervencí, spolupracoval se světovými médii, které reportovaly o dění v SAR. Je spoluautorem knihy „Když padají manga“ v níž zachycuje své zkušenosti z válečného konfliktu v SAR. Dlouhodobě působil v neziskové organizaci SIRIRI, v roce 2016 zde působil jako ředitel. Věnuje se i mezinárodnímu obchodu.

Výzkumné zájmy:

  • Ozbrojené konflikty v Africe
  • Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce
  • Euro-Africké vztahy
  • Mezietnické/mezináboženské soužití v Africe

Partneři, dárci, sponzoři a podporovatelé