Centrum blízkovýchodních vztahů (PCMR)

Centrum blízkovýchodních vztahů (Prague Centre for Middle East Relations) bylo založeno v září 2019 jako interní výzkumná a vzdělávací instituce Vysoké školy CEVRO. PCMR má sídlo v Praze. Jeho hlavním cílem je dále prohlubovat porozumění současném politickému, bezpečnostnímu, sociálnímu a ekonomickému dění na Blízkém východě. Cílem PCMR je rozšířit všeobecné povědomí a porozumění Blízkému východu v ČR i zahraničí prostřednictvím kvalitního výzkumu aktuálních témat s politickým dosahem a prostřednictvím zapojení médií a širší veřejnosti. Sledujte nás na Facebooku a Youtube.

Tomáš Kaválek - foto

Slovo ředitele

Blízký východ a severní Afrika v současnosti procházejí obdobím významných transformací, zahrnujících probíhající konflikty, sociodemografické proměny struktury obyvatelstva a rostoucí výzvy, jako je změna klimatu či ekonomická nestabilita. Tyto procesy a jevy neovlivňují pouze regionální bezpečnost a rovnováhu, ale mají také hluboké dopady na mezinárodní politiku, včetně zájmů střední Evropy. Události jako syrský konflikt, vývoj situace v Iráku, válka v Gaze, otázka Abrahámovských dohod a rostoucí vliv Ruska a Číny pak mění celkovou geopolitickou situaci v regionu.

Navzdory tomu, že dění v regionu má přímý dopad na vývoj globálních energetických a finančních trhů, migraci a bezpečnostní otázky, včetně přetrvávající hrozby terorismu, není těmto tématům věnována dostatečná pozornost, jak v akademické, tak v politické sféře České republiky a střední Evropy.

Cílem Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR) vysoké školy CEVRO Institut, z. ú., je zlepšení porozumění turbulentní dynamice sociálních, ekonomických, politických a bezpečnostních procesů Blízkého východu a vyhodnocení jejich dopadů na střední Evropu. Význam Blízkého východu pro střední Evropu přesahuje závislost na nerostných zdrojích a zahrnuje otázky vývoje bezpečnostní situace a s ní spojené migrace, nebo potenciál propojení evropských a východoasijských trhů skrze pozemní obchodní trasy. Bez hlubokého porozumění záležitostem Blízkého východu a jejich důsledkům nemůže střední Evropa a Česká republika účinně čelit výzvám ani využívat příležitosti, které tento klíčový region nabízí.

Naším posláním je poskytovat komplexní analýzy vývoje na Blízkém východě politikům, novinářům, akademikům a širší veřejnosti a navrhovat proveditelná doporučení, která mohou být aplikována v politické praxi. Věříme, že zapojení do informované akademické debaty prostřednictvím veřejných diskusí a kulatých stolů je zásadní pro formování veřejného a mediálního diskurzu ve vnímání složitých realit v regionu.

Filip Sommer, ředitel PCMR

Mise

  • Naší primární misí je prohloubit porozumění rychle se vyvíjejícím bezpečnostním, politickým a sociálním dynamikám na Blízkém východě, zejména s ohledem na události, jako jsou pokračující regionální konflikty, normalizační snahy a měnící se aliance. Prostřednictvím výzkumu aktuálních a politicky relevantních témat se snažíme poskytovat poznatky, které jsou klíčové pro informované rozhodování.

 

  • Rovněž se zaměřujeme na formulaci doporučení, která řeší výzvy a příležitosti vyplývající z těchto změn, s cílem podpořit rozhodovací procesy nejen v České republice, ale i v celém regionu střední Evropy. Rostoucí vliv Blízkého východu na globální energetické trhy, migrační trendy a regionální bezpečnost přímo ovlivňuje střední Evropu, což činí nezbytným přizpůsobení našich politik těmto výzvám.

 

  • Dále se zavazujeme obohatit akademickou, politickou a veřejnou diskusi o Blízkém východě tím, že budeme zkoumat, jak vývoj v tomto regionu ovlivňuje evropskou domácí a zahraniční politiku. To zahrnuje pochopení dopadů blízkovýchodních dynamik na evropskou bezpečnost, ekonomiku a sociální soudržnost.

Vize

  • Naším cílem je zaplnit rostoucí potřebu hlubších analýz sociálních, ekonomických a politických blízkovýchodních procesů v České republice a střední Evropě, přičemž se zaměřujeme na turbulentní dynamiku v regionu.

 

  • Usilujeme o to stát se přední výzkumnou institucí ve střední Evropě, která se zaměřuje na publikaci vysoce kvalitních a politicky relevantních výstupů o vývoji na Blízkém východě, zejména s ohledem na nedávné geopolitické změny, energetické přechody a bezpečnostní výzvy.

 

  • Jsme odhodláni podporovat hlubší akademickou, veřejnou a mediální diskusi o Blízkém východě, zejména v době, kdy změny v regionu stále více ovlivňují evropskou bezpečnost a energetickou politiku. Tímto způsobem usilujeme o identifikaci a proaktivní řešení nově vznikajících hrozeb a příležitostí, které tyto rychlé změny přinášejí.

Témata výzkumu

  1. 1. Geopolitika Blízkého východu – vztahy mezi regionálními a globálními hráči na Blízkém východě se zvláštním zaměřením na Írán, Saúdskou Arábii, Izrael, Turecko, Čínu, USA a Rusko.

 

  1. 2. Vztahy mezi Evropou a regionem Blízkého východu se zaměřením na vztahy mezi střední Evropou a státy Blízkého východu.

 

  1. 3. Ozbrojené konflikty na Blízkém východě – Sýrie, Turecko, Irák, Libanon, Jemen, Maghreb…

 

  1. 4. Etnické a náboženské konflikty na Blízkém východě – dynamika vztahů mezi sunnity, šíity a dalšímu etnickými a náboženskými skupinami; separatismus a iredentismus, otázka menšin na Blízkém východě.

 

  1. 5. Surovinová, environmentální a ekonomická bezpečnost na Blízkém východě – role ropy a plynu, změny klimatu, konflikty o vodu, ekonomické problémy na Blízkém východě.

 

  1. 6. Vnitropolitický vývoj v zemích Blízkého východu

Partneři, dárci, sponzoři a podporovatelé