Kulatý stůl „Strategické propletence: Pochopení íránské politiky na Blízkém východě“
Datum publikace: 15. prosince 2024
Dne 12. 12. 2024 uspořádalo Centrum blízkovýchodních vztahů (PCMR) Vysoké školy CEVRO uzavřený kulatý stůl s názvem „Strategické propletence: Pochopení íránské politiky na Blízkém východě“ se Ziryanem Rojhilatim, ředitelem think-tanku Rudaw Research Center (RRC) v Erbílu.
Debatu moderoval Filip Sommer, ředitel PCMR. Akce proběhla podle Chatham House Rules.
V rámci této akce proběhla diskuse ohledně současné politické, ekonomické a bezpečnostní situace na Blízkém východě zejména skrze perspektivu íránské zahraniční politiky. Diskuse se zaměřovala zejména na současnou pokračující tranzici vlády v Sýrii, roli Hayat Tahrir al-Sham (HTS) a dalších aktérů, kteří se nyní budou podílet na tamním vládnutí. V tomto ohledu byly diskutovány možné nové přístupy íránské politiky vůči Sýrii. Dále byl zmíněn přístup Íránu k irácké politické a ekonomické scéně, ale také vlivu Íránu v zemích jako je Libanon, Bahrajn a Jemen. V neposlední řadě se debata zaměřovala na otázku vztahů mezi Íránem, Ruskem a Čínou.
Kontext
Zahraniční politika Íránu nadále určuje geopolitickou dynamiku Blízkého východu, přičemž se řídí složitou kombinací ideologických závazků, strategických zájmů a reakcí na domácí tlaky. Tento kulatý stůl zasadil diskusi ohledně další možné eskalace mezi Íránem a Izraelem, kdy napětí v souvislosti s jadernými ambicemi Teheránu a jeho podporou ozbrojených zástupců dosahuje nových rozměrů. Íránská podpora skupin, jako je Hizballáh v Libanonu, Hamás v Gaze, Húsjíové v Jemenu a šíitské milice v Iráku, Bahrajnu a Sýrii, podtrhuje jeho snahu prosadit se v celém regionu nyní nabývá nového rozměru.
Na domácí scéně se Írán potýká s významnými politickými a socioekonomickými problémy. Ekonomika je stále pod tlakem v důsledku trvajících západních sankcí, rozsáhlé inflace a devalvované měny, což vede k rozsáhlé nespokojenosti obyvatelstva. Sporadicky pokračují protesty, které jsou podněcovány stížnostmi na hospodářské potíže, politickou represi a sociální nerovnosti, včetně požadavků na genderovou spravedlnost a práva menšin. Vnitřní mocenská dynamika, včetně napětí mezi konzervativními a umírněnými frakcemi, je klíčová pro pochopení zahraničněpolitických rozhodnutí Teheránu a jeho schopnosti udržet si vliv v zahraničí.
Navzdory těmto tlakům se íránská vláda snaží prezentovat svou odolnost a posilovat nacionalistické nálady tím, že zdůrazňuje svůj odpor vůči „hegemonistické“ politice Západu a podporuje strategická partnerství, zejména s Ruskem a Čínou. Její téměř jaderný potenciál dále posiluje její vliv, i když hrozba regionální izolace a potenciálního konfliktu je stále větší.
Tento kontext vyvolává zásadní otázky týkající se rovnováhy sil na Blízkém východě, vyhlídek na regionální stabilitu a politických možností, které mají globální a regionální aktéři k dispozici při řešení íránských akcí. Zvláštní pozornost byla rovněž věnována důsledkům strategie Teheránu pro Izrael, Sýrii, Irák, státy Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC) a západní aktéry, včetně Evropské unie a Spojených států.
Životopis řečníka
Ziryan Rojhilati je ředitelem think-tanku Rudaw Research Center (RRC) se sídlem v iráckém Kurdistánu (KRI). RRC je spojeno s Rudaw Media Network, jednou z hlavních mediálních společností působících v KRI. Ziryan je politickým analytikem, který se zaměřuje na otázky kurdské politiky v Iráku, Íránu, Turecku a Sýrii a na vnitřní politiku a bezpečnost uvedených zemí. Dříve působil v různých médiích a místních výzkumných institucích, mimo jiné v letech 2009-13 jako šéfredaktor rádia Nawa. Ziryan získal titul na Sulejmanské polytechnické univerzitě a titul z politických věd na Kurdské univerzitě v Hewléru.
Workshop pro studenty vysoké školy CEVRO
Dne 11. 12. 2024 uspořádalo Centrum blízkovýchodních vztahů vysoké školy CEVRO (PCMR) pro studenty vysoké školy CEVRO workshop na téma „How to write a decent policy paper?“. Hostem byl Ziryan Rojhelati, ředitel think-tanku Rudaw Research Center (RRC) se sídlem v Regionu iráckém Kurdistánu (KRI), který se psaní policy paperů dlouhodobě věnuje. Prakticky šlo zejména o sdílení zkušeností s psaním krátkých politických a ekonomických analýz na vybraná témata. Pohled našeho hosta byl doplněn o sdílení zkušeností s psaním akademických textů ze strany Filipa Sommera, ředitele PCMR.
Zdroj obrázku:
https://en.irna.ir/news/84272881/Iran-s-constructive-foreign-policy-approach-foils-Iranophobia