Kulatý stůl „Osudová chvíle Libanonu: Vleklý konflikt, přetrvávající hospodářská krize a patové vedení“

Datum publikace: 20. listopadu 2024

Dne 18. 11. 2024 uspořádalo Centrum blízkovýchodních vztahů (PCMR) Vysoké školy CEVRO uzavřený kulatý stůl s názvem „Osudová chvíle Libanonu: Vleklý konflikt, přetrvávající hospodářská krize a patové vedení“ se Samim Zoughaibem, expertem na politickou, ekonomickou a bezpečnostní situaci v Libanonu.

Debatu moderoval Jan Daniel, seniorní výzkumný pracovník, vedoucí Centra pro studium globálních regionů, který stojí v čele Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV). Hlavním zaměřením Jana Daniela je Blízký východ, zejména Libanon a Sýrie.

Akce proběhla podle Chatham House Rules.

V rámci této akce proběhla diskuse ohledně současné politické, ekonomické a bezpečnostní situace v Libanonu. Diskuse se zaměřovala zejména na současnou pokračující válku mezi Hizballáhem a Izraelskými ozbrojenými silami (IDF) nejen na jihu Libanonu, politickou patovou situaci projevující se ve značné fragmentaci sil politických elit země a pokračující vládou přechodné vlády. Dále se diskuse točila ohledně otázek současné ekonomické situace v zemi. V neposlední řadě se debata zaměřovala na otázku regionální pozice Libanonu v pokračující eskalaci napětí mezi Izraelem a Íránem.

Kontext

Libanon se v současnosti nachází v mimořádně nebezpečné situaci, neboť se potýká s mnoha vzájemně provázanými krizemi, které ohrožují jeho stabilitu. Izraelské vojenské operace na jihu země zintenzivnily, s cílem eliminovat lokální pozice Hizballáhu, které v rámci regionálního kontextu oslabily dosah a odolnost íránských proxy aktérů.

Tato bezpečnostní krize se odehrává na pozadí volného hospodářského pádu, kdy se Libanon zmítá v hyperinflaci, rychlé devalvaci měny a rozsáhlé chudobě, což jsou podmínky, které narušují společenskou stabilitu a zhoršují každodenní strádání libanonské společnosti.

Politicky je Libanon nadále paralyzován. Vláda se ocitla na mrtvém bodě a kvůli vleklé patové situaci země setrvává bez prezidenta, což vytváří mocenské vakuum, které brzdí zásadní snahy reformy systému a správu věcí veřejných. Vzhledem k tomu, že řešení těchto krizí je v nedohlednu, balancuje Libanon na hraně, čelí hlubokým bezpečnostním, hospodářským a politickým výzvám, které i přesto, že vyžadují naléhavou pozornost, zůstávají nadále nevyřešeny.

Životopis řečníka

Sami Zoughaib je ekonom a vedoucí výzkumu think-tanku The Policy Initiative (https://www.thepolicyinitiative.org/) se sídlem v Bejrútu. Ve svém výzkumu se zaměřuje na libanonskou politickou ekonomii, vládní struktury, makroekonomiku a místní hospodářský rozvoj. Zoughaib získal magisterský titul v oboru veřejné politiky na univerzitě v Readingu a bakalářský titul v oboru ekonomie na Americké univerzitě v Bejrútu.

Zdroj obrázku:

https://www.cfr.org/backgrounder/what-hezbollah