Filip Sommer je novým ředitelem PCMR
Datum publikace: 1. září 2024
Novým ředitelem Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR) na Vysoké škole CEVRO se od září stává Mgr. Filip Sommer. Filip Sommer v současné době dokončuje doktorský program Regionální a politická geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zaměřuje se zejména na kurdskou politiku, bezpečnostní, ekonomickou a politickou scénu zejména v Iráku, Sýrii a Libanonu a širším Blízkém východě. Pozornost zde zaměřuje také na nestátní ozbrojené aktéry, jejich motivaci, geografickou diferenciaci a vliv na fungování státních institucí.
Cílem jeho disertační práce je představit mechanismy vládnutí mezi jednotlivými klíčovými aktéry na Iráckých sporných územích a jejich vnímání místními obyvateli. Metodologicky pak stojí na pomezí politické geografie, politologie a bezpečnostních studií. V současnosti podnikl několik terénních výjezdů na irácká sporná území, konkrétně například do oblasti Khanaqínu a Kirkúku. Terénnímu výzkumu ve federálním Iráku a v Regionu iráckém Kurdistánu, kde nejprve sbíral data pro svou magisterskou práci o geopolitickém postavení Kurdské regionální vlády (KRG), a nyní provádí terénní výzkum na iráckých sporných územích se věnuje již 5 let. Filip je pak v současnosti lektorem na Americké univerzitě v irácké Sulejmáníji (AUIS), se zaměřením na politickou geografii a současné konfliktní oblasti světa. Zároveň zde působí jako fakultní poradce pro Model OSN (MUN). V neposlední řadě pak působí v rámci Institutu regionálních a mezinárodních studií (IRIS) na AUIS, kde se věnuje politickým, ekonomickým a bezpečnostním tématům na kurdské a irácké politické scéně.
Výzkumné zájmy:
- Ozbrojené konflikty v Iráku, Sýrii, Libanonu a širším Blízkém východě
- Kurdská otázka
- Nestátní ozbrojení aktéři na Blízkém východě
- Geopolitická situace na Blízkém východě
- Konfliktní oblasti v severní a sub-saharské Africe
Hlavní akademické výstupy:
- KAVÁLEK, T., SOMMER, F. (2019): Russia’s Imprint in Iraqi Kurdistan: Rosneft’s Ascendancy. Middle East Policy, 26(4), 91-101.
- SOMMER, F. (2020): Irácký Kurdistán – věčná touha po samostatném státu, Geografické rozhledy, 29(3) 12-15.
- KAVÁLEK, T., SOMMER, F. (2020): RUSSIAN ENCROACHMENT IN ARAB COUNTRIES SINCE 2011, New Direction.
- SOMMER, F. (2022): Parlamentní volby v Iráku: větší změny nenastanou, Mezinárodní politika.
- SOMMER, F. (2022): Irácké parlamentní volby 2021: nejistá cesta v nestabilní zemi?, Geografické rozhledy, 31(3), 18-21.
- SOMMER, F. (2022): Válka v Sýrii: 11 let neutichajícího konfliktu, Mezinárodní politika.
- SOMMER, F. (2024): Islamic and sectarian or secular and nationalist? New classification of Iraqi Shi’a political actors based on ideological anchorage, British Journal of Middle Eastern Studies, DOI: 10.1080/13530194.2024.2373066.